Wystawa Kazimierza Kalkowskiego 8 – 21 września 2017

W dniach 8 – 21 września odbyła się czwarta wystawa malarstwa, rzeźby i rysunku Kazimierza Kalkowskiego w gdańskiej Triadzie.

KALKOWSKI KAZIMIERZ
Urodzony w 1954 roku. Przygodę ze sztuką zaczął w liceum plastycznym, najpierw w Częstochowie, potem w Orłowie. Studia , malarstwo, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Tam spotyka osoby, które wywierają duży wpływ na jego postawę artysty, prof. Władysława Jackiewicza, Barbarę Masalską i przede wszystkim „Kacha” Ostrowski. To on zaszczepił w Kalkowski wiele pasji, bo sam był artystą renesansowym. Sztuka stała się najważniejsza. Dyplom w 1981 roku właśnie w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Pracą poświęconą robotnikom w stoczni gdańskiej. Właśnie. Jednocześnie uczy się ceramiki. Lata pracował na uczelni jako asystent Ostrowskiego. W dorobku artysty jest udział w ponad 70 wystawach indywidualnych i ponad 30 zbiorowych w kraju i zagranicą .  Kazimierz Kalkowski tworzy od ponad trzydziestu lat. Miał 3 wystawy w galerii Triada. Na czwartą wystawę w Triadzie, na którą z artystą umawialiśmy się już wczesną zimą , przygotował specjalnie dwie nowe duże rzeźby, które możemy podziwiać w sali głównej. Powstały na plenerze w Bolesławcu.
Kazimierz Kalkowski uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę, witraż.

Kalkowski specjalizuje się w rzeźbie ceramicznej , która jest bardzo trudna techniką, ale i bardzo często powraca do malarstwa i rysunku, czego wyrazem jest również ta wystawa. Swoje rzeźby tworzy w kamionce. Rocznie zużywa około tony mokrej kamionki właśnie z Bolesławca. Proces twórczy jest bardzo skomplikowany. Wymaga wiedzy i doświadczenia. Potem następują Cztery fazy wypalania, w piecu o temp. ponad 1000stopni, ważnym elementem jest też szkliwienie. Rzeźby powstają długo. Pracownie artysta ma w domu, gdzie posiada dwa piece.

Kalkowski jest indywidualnością, artystą znanym i uznanym.. Jego malarstwo i przede wszystkim rzeźby olśniewają warsztatem i oryginalnością. Inspiracji szukając w dawnej sztuce, w swoich pracach pokazuje ciemną stronę człowieka, świat surrealistyczny, zdeformowany. Pełen groteski, przypominający estetyką Boscha, Breugla, Schulza. To świat Kalkowskiego stworzony z fascynacji muzyką, literaturą, mitologią. Te kruche rzeźby nie są li tylko dekoracyjne, niosą głęboką treść. Jedno jest pewne,  jest to sztuka niepowtarzalna, z którą obcując, dużo czerpiemy dla siebie.

Meduza
Głowa Meduzy , rzeźba ceramiczna
Żółw
Żółw
rzeźba3
maska
obraz9
płaskorzeźba4
płaskorzeźba5
płaskorzeźba6
płaskorzeźba7
obraz Małpa
płaskorzeźba10
płaskorzeźba11
płaskorzeźba12
płaskorzeźba13
płaskorzeźba14 Smierć
graffito15
rysunek16
rysunek17
rysunek18
płaskorzeźba Szachy 19
płaskorzeźba20
płaskorzeźba21
obraz 23
obraz 24
obraz 28
obraz 26
obraz 30
rzeźba Ryba
rysunek 27
Wróć do listy wystaw << >>

Galeria Triada