WYSTAWA AGNIESZKI GEWARTOWSKIEJ W GALERII TRIADA 2011

28 października 2011 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Gewartowskiej. Artystka pokazała najnowsze obrazy z cyklu Nilunga. Wystawa trwała do 12 listopada 2011.

W 2001 r. Agnieszka Gewartowska uzyskała dyplom z grafiki w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa i Grafiki (uczyła się w pracowniach: prof. Marii Targońskiej, prof. Zbigniewa Gorlaka i prof. Jerzego Krechowicza). Od tego czasu brała udział w kilkunastu wystawach w Polsce i za granicą. Otrzymała w 2005 roku stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego oraz w 2002 roku stypendium im. Tadeusza Kulisiewicz.
W 2011 roku artystka została nominowana do nagrody Fundacji Marii Marka Pieńkowskiego „Najwybitniejszy Malarz I połowy XXI wieku”.
Pierwszą ważną autorską ekspozycję miała w oliwskim Pałacu Opatów w oddziale Sztuki Współczesnej, potem w Galerii STS w Sopocie oraz w gdańskim Klubie Żak. Prezentowała tam grafiki z cyklu „Lapidarium” i dwa obrazy z serii zatytułowanej „Nilunga”(to pochodzące z języka tamilskiego słowo znaczy „zatrzymaj się”). Powstały one pod wpływem podróży do Indii, gdzie istnieje kontrast między dwiema filozofiami: „mieć” – poprzez które określa się człowiek Zachodu i „być” – wciąż najistotniejsze dla ludzi Orientu.
„Dlatego znów z bałaganu zabawek współczesności (telefonów, samochodów, elektronicznych gadżetów, które chwilę po tym, jak stały się modne, trafiają na śmietnik) wyłania się bryłowate ciało świętej krowy – symbol triumfu sacrum nad biedną, głodną codziennością.
(„Gazeta Wyborcza fragment tekstu Aleksandry Kozłowskiej).

Również i wystawa, która miała miejsce w Galerii Triada była kontynuacją malarską cyklu Nillunga. Autorka ponownie podejmuje dyskurs, stawiając pytania i szukając równowagi,  zastanawiając się nad naszą świadomością, która jak pisze to Mira Alfasa ( cyt .) „… jest miarą nas samych, jeżeli otworzymy ją na cały świat będziemy światem, jeżeli zamkniemy ją w ciasnych ramach prymitywnych pożądań, pozostaniemy na zawsze karłami.

taxi
obraz z cyklu nilunga
Wróć do listy wystaw << >>

Galeria Triada