Marta Julia Piórko – absolwentka Akademii Sztuk pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki, kierunku Malarstwo. Dyplom w 2007 r. w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, aneks z grafiki warsztatowej prof. Alina Jackiewicz-Kaczmarek. Oprócz malarstwa sztalugowego i wklęsłodruku zajmuję się także malarstwem ściennym.
Ważniejsze Wystawy:
2016 – indywidualna wystawa malarstwa w Galerii Triada, Gdańsk
2013 – Zwierzę -inspiracja,symbol czy pretekst?, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Łazienki Królewskie ,Warszawa
2012 – Koniec Niewinności, indywidualna wystawa malarstwa, Galeria 8PLUS, Warszawa
2012 – 24 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego 2012, Szczecin
2011 – 100+1 Pięknych Obrazów, Galeria DAP, ZPAP Okręg Warszawski, Warszawa
2011 – Marta Piórko – Malarstwo, LOFT, Gdańsk
2011 – Animalis, II Triennale Malarstwa, Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzów
2010 – Wystawa malarstwa Marty Piórko i Eugeniusza Szczudło, Art@Gdańsk Gallery, Gdańsk
2009 – 39 Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
2008 – Wystawa malarstwa Grażyny i Marty Piórko „2 Spojrzenia”, Krzywy Domek, Sopot
2008 – prezentacja prac z biennale „Rybie Oko 5”, Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa
2008 – „Pamiętniki Pokolenia Tamagotchi”, Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa
2008 – udział w biennale sztuki młodych „Rybie Oko 5” , Słupsk
2008 – wystawa prac dyplomowych studentów ASP w Gdańsku „Dyplomy 2007”, Galeria EL, Elbląg
2007 – wystawa prac artystów związanych z Wolną Pracownią PGR ART w latach 2001-2007, „Do Stoczni” Kolonia Artystów, Stocznia Gdańska
2006 – wystawa prac pomorskich artystów związanych z Wolną Pracownią PGR ART – Kolonia Artystów, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Gdynia
2006 – udział w wystawie z cyklu PGR ART prezentuje, „8 Kobiet”, CluboGaleria SOHO, Sopot
2005 – zbiorowa wystawa studentów ASP (Gdańsk) – „Do Dzieła” w Galerii PGR ART w Stoczni Gdańskiej
2005 – indywidualna wystawa malarstwa w Galerii PGR ART w Koloni Artystów, Stocznia Gdańska
2005 – udział w wystawie malarstwa studentów z pracowni prof. M. Świeszewskiego w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
Od 30 września do 15 października 2016 roku trwała jej pierwsza indywidualna wystawa malarstwa w galerii Triada.
Z otwarcia wystawy:
„Marta to artystka młoda, bo właśnie umieściliśmy jej nazwisko w kompasie Młodej Sztuki, rankingu najlepszych obiecujących młodych artystów w Polsce drukowanego od 2007 roku w dzienniku Rzeczpospolita, ale artystka dobrze znana szczególnie w rodzinnym trójmieście, i z wieloma osiągnięciami i wystawami na koncie.
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki, kierunku malarstwo. Dyplom w 2007 roku w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, a aneks z grafiki warsztatowej u prof. Alina Jackiewicz-Kaczmarek. Oprócz malarstwa sztalugowego i wklęsłodruku zajmuje się także malarstwem ściennym.
Bardzo skrótowa charakterystyka twórczości artystki zawiera się w następującym opisie:
W swoich obrazach łączy realistyczną technikę z pop surrealistyczną narracją. Obrazy Marty Piórko to przede wszystkim portrety, którym towarzyszy aura niepokoju. Artystka przedstawia ludzi i zwierzęta, a także kompilacje tych postaci . Światy te wzajemnie się przenikają, a pomieszanie gatunków, przywodzi na myśl „Alicję w Krainie Czarów” czy Baśnie braci Grimm . Malarka szuka inspiracji w fotografiach z czasów wiktoriańskich , starych atlasach anatomicznych, zielnikach, a także dawnym malarstwie i kostiumach.
W pracach Marty wyczuwalny jest niepokojący klimat melancholii i nostalgia za czymś minionym. Ale dzięki bogatej narracji, groteskowym i dowcipnym przedstawieniom oraz zdecydowanej kolorystyce, artystce udało się wykreować swój niepowtarzalny współczesny styl.
Marta w swej karierze zaczęła od hiperrealistycznych kolorowych portretów młodych ludzi, potem odeszła od tej stylistyki na rzecz przedstawień zwierząt na tle wymyślnych tapet. Obecnie określenie pop surrealizm jest najbliższe twórczości artystki. Obrazy z ostatnich lat w czarno-białej tonacji, są przemieszaniem gatunków, czasem pełne niebezpiecznej magii, mrocznej atmosfery i niepokoju.
Jak napisała krytyk sztuki Marta Królikowska: „ Piórko próbuje wprowadzić do malarstwa popularnego elementy rzadziej spotykane, mroczne, niepokojące i wprowadzające intrygującą odmianę.”
-z otwarcie wystawy w Galerii Triada, Szymon Romanowski.
W 2016 roku galeria Triada umieściła nazwisko artystki w rankingu Kompas Młodej Sztuki.
We wrześniu 2020 roku artystka namalowała specjalnie obraz i wzięła w wystawie 30-lecia galerii Triada.