W dniach 15 września – 3 października 2012 odbyła się druga indywidualna wystawa malarstwa Jacka Lipowczana w galerii Triada. Relacja z wernisażu tutaj.
Artykuł o wystawie Jacka Lipowczana w Dzienniku Bałtyckim pióra Grażyny Antoniewicz, pt. „Ile kosztuje obraz w Trójmieście? Sztuka cenniejsza bywa niż złoto”.
Zapraszamy do lektury.
Jest nam tym bardziej miło, że pierwszą swoją indywidualną wystawę Jacek Lipowczan miał w Triadzie w 2007 roku.
Wystawa w 2012 roku trwała ponad dwa tygodnie do 3 pażdziernika.
Jacek Lipowczan urodził się w Istebnej na Śląsku . Z rysowaniem i malowaniem miał do czynienia już od dzieciństwa, korzystając najpierw z nauk swojego ojca, architekta a później juz jako student na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończyl w 1976 roku uzyskując dyplom na Wydziale Grafiki u prof. Wejmana. Po studiach pracujac jako asystent scenografa w zespole Kazimierza Kutza zetknął się z bajkowymi pracami i projektami Andrzeja Majewskiego, które wywarly duży wplyw na kształtowanie się jego wyobraźni malarskiej. W 1981 roku Jacek wyemigrował z Polski do Australii, gdzie pracował w amerykańskim Studio Filmów Rysunkowym Hanna Barbera w Sydney, projektując sceny do poszczególnych filmów.
Kolejnym krokiem w kierunku dzisiejszego malarstwa, ktory dał mu duzo wiedzy technicznej i warsztatowej byly zlecone prace, ktore wykonywal – portrety i kopie obrazów starych mistrzow. Stąd powstała równiez fascynacja dawnym malarstwem, takich mistrzów jak Bosch, Bruegel, Holbein. W trakcie swych wielu podróży „podglądajac“ obrazy dawnych mistrzów w muzeach, stara się – nie tyle nasladować – ile podpatrywać kompozycje, kolorystykę i sposob malowania detali. Dlatego wybrana przez niego technika jest bardzo pracochłonna, wymagająca czasu, perfekcji i cierpliwości. Ponieważ „proces tworzenia“ jednego obrazu trwa od 4 do 6 tygodni, artysta maluje przeważnie dwa obrazy jednocześnie. Po osiedleniu się w Niemczech , Jacek pracowal jako grafik i ilustrator w wydawnictwach i agencjach reklamowych. Malarstwo bylo na dalszym planie. W 2004 roku zdecydowal sie wyłącznie poświecić malarstwu, wykorzystując swoje dawne doświadczenia.
To właśnie w galerii Triada miał w październiku 2007 roku swoją pierwszą indywidualną wystawę malarstwa w ojczystym kraju. Potem nastąpił triumfalny pochód przez pozostałe liczące się w Polsce galerie.
Styl malarski Lipowczana można okreslić jako realizm-surrealistyczno fantastyczny. Ponieważ na przekór dzisiejszej sztuce współczesnej, grupa artystów malująca w podobnym stylu z roku na rok sie powiększa – J.L. dołączył do tej grupy zostając czlonkiem miedzynarodowego stowarzyszenia, ktorego patronem honorowym jest znany surrealista austiacki prof .Fuchs – Towarzystwa Sztuki Wyobraźni w Londynie. Ma również na koncie udział w wystawach w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.