Urodzona 04.11.1985 r. w Krakowie. W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem tamtejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni profesora Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni profesora Leszka Misiaka. Dyplom obroniła z oceną celującą w 2010 r. Aktualnie mieszka i pracuje w Krakowie. W 2019 zdobyła stypendium twórcze Fundacji Grazella im. Anny Marii Siemieńskiej dla wybitnych młodych twórców. Brała udział w wielu aukcjach charytatywnych oraz w aukcjach młodych. Jej obraz został zakupiony do kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku.
W swojej pracy twórczej zajmuje się przede wszystkim malarstwem. Traktuje je jako sposób odbierania świata, indywidualny język, którym komunikuje się z odbiorcą. Tworzy bez wstępnych szkiców, poprzez obserwację świata i towarzyszącą jej refleksję, wydobywa je z „wewnątrz”.
To życie podsuwa artystce tematy, które oglądamy na jej obrazach. Nie zawsze dzieje się to jednak w sposób bezpośredni, raz są dosłowne, innym razem – metaforyczne i oniryczne. Na ich treść wpływa także dynamika płótna, która waha się od ekspresyjnej aż po zupełnie wyciszoną. Rzeczywistość, którą odtwarza Katarzyna Karpowicz, choć wydaje się być realistyczna, jest mocno przetworzona. Elementem, który łączy wszystkie jej prace jest istota ludzka, bo wszystko co maluje dotyczy człowieka oraz jego historii. Figuracja jest jednak bardziej symbolem, który zarysowuje po swojemu.
W malarstwie Katarzynę Karpowicz interesuje malowanie samo w sobie, proces pracy, od początku do końca. Serie obrazów bardzo często (m.in. „Baseny”, „Człowiek i zwierzę”, „Opowieści”, „Podróże”, „Portrety”) tworzy latami, nie rzadko powracając do tych samych tematów. Pracuje długo, w pewien sposób „prowadząc” obraz, stara się jednak nie narzucać sobie niczego w procesie tworzenia, bo każde płótno jest dla niej odrębną historią.
W dniach 3 – 18 września 2021 odbyła się druga wystawa indywidualna Karpowicz w Gdańsku w galerii Triada.
Z otwarcia wystawy:
„W 2017 roku artystka miała pierwszą w Gdańsku wystawę , w galerii Triada pod tytułem nawiązującym do kręconego tu filmu „Do widzenia, do jutra”. Dzisiaj spotykamy się z Kasią prezentującą nowe prace na wystawie pod tytułem „ Nie trzeba słów”. To jej 20 wystawa indywidualna. W międzyczasie Katarzyna Karpowicz oprócz corocznych wystaw w dobrych galeriach , brała udział w wystawach zbiorowych m.in. w bydgoskim i tarnowskim BWA, a także zajęła w 2018 roku drugie, a w 2019 trzecie miejsce w Kompasie Sztuki Młodych – zestawieniu najlepszych młodych artystów w Polsce.
Malarstwo Karpowicz cechują dobry warsztat, pochodzi przecież z dobrej artystycznej rodziny gdzie sztuka była zawsze, matka jest bardzo dobrą malarka, ojciec był wybitnym artystą. Kasia opowiada historie o ludziach w swoich światach, a każda postać jest ważna: pływaczki, kobiety w sukniach, dzieci. Widzimy piękno scen, refleksję, nastrój, ale i smutek, nostalgię. Artystka podpatruje klasykę, ale czerpie i z własnych doświadczeń, intuicji. Jest tu i umiłowanie młodości Balthusa i ponadczasowość pejzażu. W każdym dziele jest dziecięca uroda nieco podszyta strachem, doświadczeniem losu. Ta dwoistość , przemieszanie dojrzałości spojrzenia, daje urok tym obrazom.
Karpowicz tworzy w cyklach., Na płótnach fascynuje się człowiekiem, podgląda go jakby, chce zatrzymać choć na chwilę, zanim odejdzie. Czas staje. Używa powściągliwie koloru; nadaje odmienną tonację cyklom. I ma odwagę kontynuować wielką tradycję malarstwa figuratywnego.”
Wystawy indywidualne:
2020 · sierpień „Srebrzysta”, Galeria Art.pl, Warszawa
2019 · listopad, „Małe wielkie życie”, Galeria Platon, Wrocław
2018 · grudzień, „Niebieskie szkiełko”, Galeria Art, Warszawa
2018 · kwiecień, „Teatr codzienności”, Galeria Raven, Kraków
2017 · wrzesień, „Do widzenia, do jutra” wystawa malarstwa, Galeria Triada, Gdańsk
2017- kwiecień, „Ludzkie Historie”, Galeria Promocyjna, Warszawa
2016· kwiecień, galeria Artemis, Kraków
2014 · listopad, „Życie obrazu”, Szép Műhely Gallery, Budapeszt, Węgry
Nagrody i wyróżnienia:
2019 · Stypendium twórcze Fundacji Grazella
2019 · Trzecie miejsce w Kompasie Sztuki Młodych
2017 · Drugie miejsce w Kompasie Sztuki Młodych
2016 · Czwarte miejsce w Kompasie Sztuki Młodych
2014 · Dziewiąte miejsce w Kompasie Sztuki Młodych
2012 · Trzynaste miejsce w Kompasie Sztuki Młodych
2012 · Wyróżnienie honorowe w konkursie malarskim fundacji imienia Eibischa, Warszawa
2011 · Nagroda Prezesa Klubu Malarzy Związku Polskich Artystów Plastyków za obraz na wystawie „Małych Form Malarskich”, Kraków
2008 · Wyróżnienie za komiks autobiograficzny w konkursie Gutek Film
2005 · I nagroda w dziedzinie malarstwa na Ogólnopolskim Biennale „Pejzaż ludzki” dedykowanym Józefowi Czapskiemu
2004 · I nagroda za obraz w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Współczesna Europa, Ludzie i Miejsca”, Katowice
2003 · I nagroda za zestaw prac w X Ogólnopolskim Plenerze Malarskim, Jeżów.
W dniach 22 września – 5 października 2017 w galerii Triada miała miejsce pierwsza w Gdańsku wystawa malarstwa Katarzyny Karpowicz.
Artystka zajęła 2 miejsce w Kompasie Młodej Sztuki 2018 i 3 miejsce w Kompasie Młodej Sztuki 2019,
rankingu najlepszych młodych polskich artystów.
W dniach 5-12 listopada 2018 roku artystka brała udział w zbiorowej wystawie w galerii Triada „100-lecie Polski w sztuce”.
Katarzyna Karpowicz wzięła udział w wystawie 30-lecia galerii Triada we wrześniu 2020.