Jaśnikowski Jarosław

Galeria Triada zaprosiła do Gdańska na wystawę malarstwa Jarosława Jaśnikowskiego w dniach 3 – 16 października 2020 roku .

 

Malarz-surrealista młodego pokolenia, urodzony w 1976 roku, mieszkający we wsi Pasiecznik u podnóża gór Izerskich. Jest absolwentem Głogowskiego Studium Sztuk Plastycznych, gdzie we wrześniu 2001 roku bronił dyplom z malarstwa pod kierunkiem Telemacha Pilitsidisa.
Ma na koncie szereg wystaw indywidualnych, m.in.:
'Dziedzictwo czwartego wymiaru’ – Legnica 1995,
'Gwiezdne dziecko’ – Legnica 2000
'Zmierzch czasów’ – Legnica 2002
'Imieniny Hermenegildy’ – Wrocław 2007
'Morfologia Miłości’ – Katowice 2008
'Inne wiatry’ – Warszawa 2009
'Przestrzenie współistniejące’ – Katowice 2010
'Podróże po Świecie Alternatywnym’ -Kielce, Gdańsk 2014
'Magiczny realizm’ Rybnik 2014,
wystawa indywidualna galeria Triada 2020,
oraz udział w szeregu wystaw zbiorowych.
Jest laureatem nagrody Prezydenta Miasta Legnica za osiągnięcia artystyczne.
W malarstwie Jarka zauważa się spory wpływ sztuki Salwadora Dali, czy też polskich mistrzów takich jak: W. Siudmak, R. Olbiński, jednak tematyka podejmowana w obrazach Jaśnikowskiego jest odważną próbą wizualizacji problemów dnia codziennego i spojrzeniem na nasz świat pod innym kątem a zarazem ukazania jego wersji alternatywnej. By uzyskać taki efekt artysta swobodnie zagina sztywne prawa fizyki stając na przekór utartym stereotypom. Jego wręcz psychodeliczna wizja czasami może przerażać oglądającego, jednak po głębszym wniknięciu w owy świat alternatywny dostrzegamy w nim wiele bliskich nam elementów z dnia codziennego. Jaśnikowski poza malarstwem surrealistycznym ma również w swoim dorobku szereg obrazów o tematyce science-fiction i fantasy.

Jego pierwsze prace powstają w nurcie sztuki science-fiction, jednak w 1998 roku, pod wpływem wystawy Wojtka Siudmaka w jego rodzinnym mieście i spotkania z samym artystą, Jaśnikowski rozpoczyna eksperymenty z surrealizmem. W tym czasie jego prace maja charakter mroczny i psychodeliczny, jednak coraz częściej w obrazach Jaśnikowskiego zaczynają się pojawiać nawiązania do techniki; machiny latające, parowozy, czy mechanizmy zegarowe.
Jaśnikowski sam często o sobie mówi, że jest Opowieściomalarzem, jednak nie uważa się za twórcę świata, który możemy oglądać na jego płótnach. Artysta mówi, że pełni tylko rolę obserwatora i kronikarza, a jego obrazy są oknami, poprzez który oglądający może spojrzeć do innego – Świata Alternatywnego.
Jarosław Jaśnikowski jest bardzo popularnym i cenionym artystą w Polsce, jak i również najbardziej znanym twórcą polskiego steampunku w malarstwie (  nurt stylistyczny w kulturze, odmiana fantastyki naukowej, boczna gałąź cyberpunku. Nazwa pochodzi od słowa „steam” czyli pary i nawiązuje stylistyką, estetyką i techniką do maszyn parowych „epoki pary”, epoki wiktoriańskiej ).

Stworzył bardzo rozpoznawalny styl, a jego obrazy charakteryzują się znakomitym warsztatem malarskim. Artysta przykłada dużą uwagę, do dbałości o szczegóły, poprawnego zestawienia kolorów, oraz do właściwej kompozycji. Jaśnikowski ma na swym koncie szereg wystaw, (m.in. Podróże po Alternatywnym Świecie -w roku 2015 w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku), wystaw indywidualnych i zbiorowych, a jego prace są w kolekcjach na całym świecie .
Artysta o swojej sztuce powiedział:

Moje malarstwo jest niczym nieustanna podróż, po nieodkrytych światach. Jednak zamiast aparatu zabieram w nią farby, pędzle  i maluję obrazy, lub jak ktoś woli, wstawiam okna. Dzięki tym oknom, inni ludzie, mogą przenieść się tam na moment, do Światów Alternatywnych naszych wyobraźni.
Opowiadam ludziom o świecie rozbitym w skutek nieznanego kataklizmu na miliony wysp unoszących się w  przestrzeni. Opowiadam o świecie w którym działają zupełnie inne prawa fizyki niż w naszym wymiarze. Bez jakichkolwiek przyczyn gotycka katedra może stać się cieczą, a ciało kobiety skałą. Lecz w całym tym chaosie pojawiły się istoty rozumne,. To one wznoszą wspaniałe budowle, one tworzą monumentalne parowozy i to one podbiły przestworza . Ktoś się może zapytać; gdzie znajdują się owe światy, czy mieszczą się w naszej galaktyce, czy dalej? Jednak odległość nie ma tu żadnego znaczenia. Świat rzeczywisty przenika się ze światami naszych wyobraźni. Czasami nakładają się one na siebie . Trwają równocześnie w tej samej przestrzeni i w tym samym czasie, a tylko od nas zależy jak cienka jest granica, która je od siebie oddziela. Moja granica miedzy światem realnym, a tym z  mojej wyobraźni zawiera się w grubości powieki oka.
To jest moja umiejętność wykreowania nowej rzeczywistości i umieszczenie w niej widza, tak by mógł swymi otwartymi oczyma ujrzeć to, co ja widzę, gdy mam je zamknięte. Potęga wyobraźni jest nieodgadniona, a drążenie jej bezmiaru uczyniłem sensem mych poszukiwań artystycznych. Od jakiegoś czasu przebywam w świecie pełnym nierealnych, monumentalnych maszyn. Lecz cały czas jestem gotowy do kolejnej podróży.”

 

Korpuskulator 2022 - Nr kat.875
Zapytaj / zamów
"Korpuskulator" - w oprawie
Zapytaj / zamów
Spacer w innej rzeczywistości
Sprzedany
Polny zegar
Sprzedany
Świetlistość czasu
Sprzedany
Twierdza Zielonego Wybrzeża
Sprzedany
Cyklop
Sprzedany
Pustynny portal
Sprzedany
Niewolnica czasu i ziemi
Sprzedany
Eksploratorzy ognistych rzek
Sprzedany
Rodzinny piknik
Sprzedany
Katedra zamyślenia
Sprzedany
Lewitacja czasu poprzez zanikanie
Sprzedany
Oko Nawigatora
Sprzedany
Balomolot symetroidalny
Sprzedany
Nasiona czasu
Sprzedany
Kolonizatorzy
Sprzedany
Nadskrzydłownik symetryczny
Sprzedany
Parowozożaglownik
Sprzedany
Zegar antygrawitacyjny
Sprzedany
Nim pojawiło się morze
Sprzedany
Strażniczki czasu środkowopustynnego
Sprzedany
Świątynia niewolników czasu
Sprzedany
Wróć do listy artystów << >>